„Realna Akcja” Festiwal współpracy
Dodane przez Redakcja dnia 09 lipiec 2008 11:11:00

 3-10.08 Tomaszów Mazowiecki
Jeżeli jeszcze zastanawiasz się co robić z wakacjami, mamy dla Ciebie ciekawą propozycję na aktywny i zaangażowany wypoczynek. Od 3 do 10 sierpnia w Tomaszowie Mazowieckim rusza Festiwal Współpracy „Realna Akcja” – razem z ponad setką uczestników możesz w te siedem dni zrealizować praktyczne działania na rzecz innych.

Inspiracją do zorganizowania Realnej Akcji były podobne wydarzenia odbywające się od lat w wielu miastach Wielkiej Brytanii (Soul In The City – Londyn; MerseyFest – Liverpool, Urban Adventure – Manchester). W realizację projektów odbywających się w ramach Soul In The City w Londynie w 2005 roku zaangażowanych było ponad 20 000 wolontariuszy. 

Choć Realna Akcja w Polsce odbywa się po raz pierwszy i daleko jej jeszcze do skali jaką miało wspomniane wydarzenie w Londynie, to już wzbudza duże zainteresowanie – poza wolontariuszami z Tomaszowa, Warszawy i innych miast Polski, swój przyjazd  zapowiedziały grupy wolontariuszy z USA, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Holandii i Hiszpanii. Do przyjazdu udało się namówić m. in. amerykańskiego biznesmena i filantropa Ray Derbecker-a , który znany jest z tego, że ...


Treść rozszerzona
Do przyjazdu udało się namówić m. in. amerykańskiego biznesmena i filantropa Ray Derbecker-a , który znany jest z tego, że raz w roku wraz z kilkoma swoimi pracownikami jedzie do wybranego kraju  gdzie własnoręcznie i na własny koszt montuje place zabaw dla dzieci, produkowane przez jedną ze swoich firm. Kontener z elementami placu zabaw juz płynie do Polski.

Inicjatorem Akcji jest „Realna Nadzieja” - chrześcijańska fundacja skupiająca osoby które w sposób praktyczny chcą wyrażać swoją wiarę, dzielić się wypływającą z niej nadzieją.

Wielu wolontariuszy realizujących projekty w ramach Realnej Akcji jest związanych z parafiami, kościołami i wspólnotami chrześcijańskimi. Realna Akcja ma wymiar ekumeniczny, współpracują tu ludzie wielu wyznań. Wyraźnie podkreślają, że w nauczaniu Jezusa odnajdują inspirację do tego typu społecznych akcji. Nie tylko poświęcają swój czas, ale także sami pokrywają koszty wyżywienia i zakwaterowania.

Jak podkreślają Organizatorzy do udziału w realnej akcji zaproszeni są wszyscy ludzi dobrej woli, którym po prostu zależy na tym jak wygląda ich - nie tylko - własne otoczenie, którym nie obca jest idea wolontariatu.

Realna Akcja jest organizowana w bliskiej współpracy z Urzędem Miasta Tomaszów Mazowiecki. Specjalny zespół złożony z pracowników Urzędu Miejskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, lokalnych organizacji pozarządowych oraz przedstawicieli Fundacji Realna Nadzieja ustalił projekty które będą realizowane w ramach Realnej Akcji. Planowane jest między innymi malowanie ścian na oddziale dziecięcym Tomaszowskiego szpitala, nad którym jeszcze nie dawno wisiało widmo rozwiązania. Będą remontowane i odświeżane mieszkania komunalne zamieszkiwane przez najbardziej potrzebujących podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.


Pełna lista projektów liczy w tym momencie trzydzieści pozycji. Urząd Miejski zakupi wszelkie materiały i narzędzia niezbędne do ich realizacji.

Jak podają organizatorzy w tym momencie ilość wolontariuszy który zgłosili swój udział wystarczy na realizację  już ponad połowy z proponowanych zadań. Dzięki kolejnym zgłaszającym się uczestnikom możliwe będzie uporządkowanie dalszych terenów, wyremontowanie kolejnych mieszkań.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w Realnej Akcji zachęcamy do kontaktu z biurem Realnej Akcji i wcześniejszej rejestracji przez stronę http://www.realnaakcja.pl/