Irak: Chrześcijanie w kurdyjskiej pułapce
Dodane przez Redakcja dnia 13 listopad 2007 23:11:57

 W wyniku niedawnych działań zbrojnych przeprowadzonych przez wojska tureckie na terenie irackiego Kurdystanu mogło zginąć wielu wyznawców Chrystusa. Pisze o tym na blogu irackich chrześcijan bp Petros Hanna Al-Harboli.
 
Kurdystan był schronieniem dla prześladowanych w Iraku chrześcijan, jednak okazuje się, że nawet tam nie mogą czuć się bezpiecznie. W całym kraju żyje obecnie około sześciuset tysięcy wyznawców Chrystusa. W Kurdystanie osiedliło się ich – według chaldejskiego hierarchy – dwieście pięćdziesiąt tysięcy. W tej chwili ich los jest zagrożony, najbardziej obawiają się ataku tureckiego. „Z powodu okupacji amerykańskiej – wyjaśnia biskup Al-Harboli - jesteśmy uważani za kolaborantów, będąc chrześcijanami tak jak oni. Jest więc wielu fanatyków wśród muzułmanów, którzy chcą oczyścić Bliski Wschód z chrześcijan”.

Obawy te potwierdzają wydarzenia z ostatnich dwóch miesięcy: w miastach Mosul i Kirkuk zginęło w zamachach dwudziestu siedmiu chrześcijan wracających po nabożeństwie z kościoła.(za Okno1040.org)