Coraz więcej Polaków przeciwnych karze śmierci
Dodane przez Redakcja dnia 23 wrzesień 2007 23:41:32
 Z sondażu GfK Polonia, który został przeprowadzony dla "Rzeczpospolitej" wynika, że ponad połowa Polaków jest przeciwnych karze śmierci. Okazuje się, że po raz pierwszy w ciągu ostatnich lat więcej rodaków jest przeciwko tej karze niż za nią. W naszym kraju kary śmierci nie wykonuje się od 1988 roku.

29 procent ankietowanych jest zdecydowanie przeciwnych karze śmierci, a 23 procent raczej nie popiera pozbawiania życia za najcięższe przestępstwa. Pośród zwolenników wykonywania kary śmierci prawie co czwarty ankietowany - 24 procent popiera ją. 22 procent badanych natomiast podkreśla, że „skłania się” ku niej.

Profesor Kazimierz Kika z Akademii Świętokrzyskiej twierdzi, że opinia większości polskiego społeczeństwa w miarę obecności Polski w strukturach unijnych upodabnia się do europejskiego punktu widzenia. Innego zdania jest natomiast politolog z Uniwersytetu Śląskiego Marek Migalski, który nie wierzy w wyniki sondażu. Uważa on, że nic nie wpłynęło na zmianę stosunku Polaków do kary śmierci. (za Polska.pl)