Chiny - usunięto studentów za modlitwę
Dodane przez Redakcja dnia 20 grudzień 2015 21:45:32

Uniwersyteckie władze we wschodniochińskiej prowincji Szantung wydaliły z uczelni pięciu studentów – chrześcijan za indywidualną modlitwę w jednym z pomieszczeń uczelni.

Wiadomość tą przekazała ChinaAid, organizacja śledząca bieżącą sytuację chrześcijan w najludniejszym państwie świata. Cała sprawa miała swój początek najprawdopodobniej w wyniku donosu, ponieważ miejscowa policja weszła na teren Kolegium Shandong Yingcai po otrzymaniu zdjęcia modlących się. Wykonał je ktoś anonimowo, prawdopodobnie był to student – członek Ligi Młodych Komunistów.


Treść rozszerzona

Wydalenie studentów nastąpiło na podstawie dyrektywy wydanej kilka tygodni temu przez prowincjalny Wydział ds. Wychowania w Szantungu. Tekst ten, rozesłany do wszystkich kolegiów i uniwersytetów, oznajmia, że za „nielegalne” należy uznawać „zebrania religijne z udziałem trzech i więcej osób”. Nakazano również usuwać z uczelni osoby za „wszelką inną działalność typu religijnego”.

Wiadomość ta jest kolejnym potwierdzeniem narastającej kontroli i nietolerancji ze strony chińskich władz państwowych wobec wszelkich zewnętrznych oznak religijności. W ostatnich miesiącach przy różnych okazjach prezydent kraju Xi Jinping i inni wyżsi przywódcy chińscy wyjaśniali, że wiara – w każdym swym przejawie, uznanym przez rząd – ma być w jak największym stopniu „schińszczona”, czyli wolna od jakichkolwiek wpływów zagranicznych i ma pozostawać poza instytucjami oświatowymi. (za ekai.pl)