Kampania walki z religią - wyburzane kościoły
Dodane przez Redakcja dnia 11 maj 2014 19:30:42

Nie pomogła całodobowa warta pełniona przez wiernych wokół kościoła Sanjiang. 28 kwietnia zaczęło się wyburzanie trzykondygnacyjnej nowej świątyni protestanckiej na przedmieściach Wenzhou w nadmorskiej prowincji Zhejiang. Wierni wybudowali ją ze składek. - Wielu oddawało oszczędności życia, starsze osoby przekazywały pieniądze odłożone na trumnę - mówił miejscowy chrześcijanin Li Xile...


Treść rozszerzona

Starszyzna kościelna negocjowała do ostatniej chwili z urzędnikami ds. wyznań, prosząc o wstrzymanie decyzji. W chwili gdy wydawało się, że kompromis jest bliski, ruszyły koparki i spychacze. Trwają też inne wyburzenia. W miejscowości Hongzhou usunięto krzyż z miejscowego kościoła. W powiecie Yongjia kongregacji kazano usunąć krzyż oraz najwyższą kondygnację świątyni. Według ostatnich doniesień kampanię burzenia kościołów podejmują obecnie kolejnej prowincje, wśród nich Anhui.

"Religie są poważnym zagrożeniem dla chińskiej tożsamości i bezpieczeństwa narodowego" - napisali niedawno eksperci Uniwersytetu Stosunków Międzynarodowych w Pekinie i Akademii Nauk Społecznych. Ich raport trafi do utworzonej niedawno Rady Bezpieczeństwa Narodowego, której przewodniczy chiński przywódca Xi Jingping, i posłuży do opracowania nowej strategii bezpieczeństwa wewnętrznego kraju. To, czego partia obawia się, to idei zachodnich, takich jak prawa człowieka, które docierają do Chin wraz z nawróceniami. (za wyborcza.pl)