Poważne zmiany w ceremonii chrztu
Dodane przez Redakcja dnia 12 styczeń 2014 19:36:34

Arcybiskup Canterbury, Justin Welby zatwierdził zmiany w ceremonii chrztu Kościoła Anglikańskiego. Z dotychczasowego tekstu prymas Anglii wykreślił pytania zadawane rodzicom i chrzestnym, tj. „Czy wyrzekasz się diabła i buntu przeciwko Bogu?” i „Czy wyrzekasz się grzechów, które oddzielają nas od Boga i bliźnich?”.

 

W zamian, duchowni będą pytać się...

 


Treść rozszerzona

W zamian, duchowni będą pytać się „Czy wyrzekasz się zła i jego wszelkich form?”. Dorośli nie będą też wypowiadać formuły, w której poddają się Chrystusowi, ponieważ takie słowa mogą się dziś źle kojarzyć, zwłaszcza płci żeńskiej.

Obecnie nową ceremonię wprowadzono w 1000 parafiach i ma być testowana do Wielkanocy. Nowy porządek chrztu będzie alternatywą dla tradycyjnego obrzędu i zostanie wpisany do anglikańskiego modlitewnika po zatwierdzeniu przez Synod.

Koncepcja Justina Welby`a jest bardzo krytykowana. Zarzuca się jej, że zaciera znaczenie chrztu.
Jeden ze starszych Synodu Generalnego stwierdził, że taka formuła bardziej przypomina błogosławieństwo dobrej wróżki niż kościelną posługę. Powiedział też, że problemem Kościoła jest to, że jego większa część nie wierzy już w piekło, grzech i pokutę. „Ludzie myślą, że jeśli złożą ręce i się uśmiechną, pójdą do Nieba. Tak nie nauczał Chrystus”- ciągnął.