Londyn: zakazano modlitwy - precedens
Dodane przez Redakcja dnia 15 luty 2012 22:41:33

Centralny sąd cywilny w Londynie wydał orzeczenie zakazujące modlitwy na posiedzeniach samorządowych w niewielkim mieście w hrabstwie Devon. Werdykt ma znaczenie precedensowe i może oznaczać, że setki innych samorządów będą się musiały wyrzec inwokacji do Boga na początku sesji, jeśli ktoś zgłosi takie zastrzeżenie.

Pozew przeciwko zwyczajowi modlitwy na początku posiedzeń rady miejskiej w Bideford wniosło Narodowe Towarzystwo Świeckie. I sędzia orzekł, że ustawa samorządowa istotnie nie daje radzie takiego prawa.

Simon Calvert z Instytutu Chrześcijańskiego powiedział BBC, że jest zaskoczony taką interpretacją: "Mówimy tu o praktyce sięgającej XVI wieku. Logika tego orzeczenia może prowadzić do wniosku, że nielegalne byłoby też rozpoczęcie sesji od odśpiewania hymnu narodowego". Bo hymn zaczyna się od słów "Boże chroń królową".

Były radny z Bideford, Clive Bone wyraził jednak zadowolenie z orzeczenia, gdyż - jak stwierdził - obyczaj modlitwy zniechęcał niewierzących do kandydowania do rady. - To nie ma nic wspólnego z nietolerancją wobec religii. Swoboda wyznania to absolutne prawo, ale podobnie swoboda od religii - dodał.

Instytut Chrześcijański zamierza złożyć apelację. Przeciwko orzeczeniu zaprotestował tez konserwatywny minister sprawiedliwości Eric Piccles, natomiast Kościół Anglikański nie zabrał w tej sprawie głosu. (za onet.pl)