Pobici w czasie chrztu

Nacjonalistyczni fanatycy hinduscy zaatakowali i pobili, a następnie doprowadzili do aresztowania 20 chrześcijan zielonoświątkowców, którzy dokonywali chrztu. Wydarzyło się to 2 października w miejscowości Kanthapada w dystrykcie Balasore we wschodnioindyjskim stanie Orisa – podała włoska agencji misyjna AsiaNews.

Przytoczyła też słowa przewodniczącego Ogólnoindyjskiej Rady Chrześcijan (GCIC) Sajana George’a, który nazwał całe zajście „skandalicznym” i zażądał, aby premier tego stanu „wszczął śledztwo w sprawie ustalenia, jacy funkcjonariusze policji brali w tym udział”.

„Aby prześladować, zastraszać i doprowadzać do aresztowania miejscowe wspólnoty chrześcijańskie, nacjonaliści hinduscy wykorzystują okrutne Prawo o Wolności Religijnej w Orisie (OFRA Act) z 1997 przy biernym udziale, a nawet milczącym przyzwoleniu miejscowej administracji i policji” – powiedział S. George. Zaznaczył, że rząd stanowy „powinien powstrzymać tych, którzy uciekają się do tego ustawodawstwa, aby prześladować ludność i zagrażać konstytucji, opartej na poszanowaniu sprawiedliwości i wolności”.

Na papierze przepisy „przeciwnawróceniowe” zakazują nawróceń, dokonywanych „siłą, przymusem lub oszustwem” i tym samym pozwalają władzom badać sprawę. W rzeczywistości jednak są one stosowane wyłącznie w przypadku wyznawców hinduizmu, którzy przechodzą na inną religię. Od uchwalenia tej ustawy liczba przypadków zmiany religii wyraźnie zmalała.

Ogólnoindyjska Rada poinformowała o jeszcze jednym ataku na chrześcijan w stanie Orisa. 24 września w miejscowości Krutamgarh (dystrykt Kandhamal) 12 aktywistów hinduskich z organizacji Bajrang Dal przerwało spotkanie modlitewne miejscowej wspólnoty zielonoświątkowej. Atak był szczególnie gwałtowny, gdyż napastnicy zmusili do położenia się na ziemi i ciężko pobili pastora Mantu Nayaka, który odniósł ciężkie rany głowy i doznał złamania obu rąk. Policja zatrzymała na razie 8 agresorów i poszukuje kilku dalszych. (za wiara.pl)


dnia 13.10.2012 00:22 Drukuj

Rosja: Biblia po czeczeńsku

Przekład całego tekstu Pisma Świętego na język czeczeński przygotowano w Moskiewskim Instytucie Przekładów Biblii.

Biblia to najczęściej tłumaczona na inne języki książka w dziejach ludzkości. Dotąd w całości została przełożona na ponad 450, a częściowo na prawie 2,5 tys. języków. Jednym z ostatnich nowo powstałych był przekład na język eskimoski. Obecnie przyszedł czas na powstałe w Rosji tłumaczenie Pisma Świętego w języku czeczeńskim.

Jest to kolejne tłumaczenie na języki narodów zamieszkujących Federację Rosyjską. Przekład całego tekstu Pisma Świętego na język czeczeński przygotowano w Moskiewskim Instytucie Przekładów Biblii. Głównym konsultantem tłumaczenia był znany rosyjski teolog i publicysta religijny Andriej Diesnickij. Jak powiedział, jest to czwarte pełne tłumaczenie Biblii na języki narodowe Rosji. Do tej pory Biblia doczekała się tłumaczenia na języki rosyjski, czuwaski i tuwiński. (za wiara.pl)


dnia 27.09.2012 00:35 Drukuj

Słowo Boże dla każdego

"Wy jesteście solą Ziemi, jeśli tedy sól zwietrzeje, czymże ją nasolą? Na nic więcej już się nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i przez ludzi podeptana. Wy jesteście światłością świata, nie może się ukryć miasto położone na górze. (Mat. 5,13-14)

Wszyscy, którzy chcą codziennie słuchać Słowa Bożego mogą je za darmo, wraz z Nowym Testamentem, odebrać z Parafii Ewangelickiej ze Szczyrku. A to w ramach projektu "500 płytek CD ze Słowem Bożym na 500-lecie Reformacji (1517-2017)".

Autor listu do Hebrajczyków w Nowym Testamencie powiada, że "Słowo Boże jest Żywe" (Hebr 4;12). A więc słuchajmy Żywego Słowa Bożego. Uczmy się na nowo w tym zalatanym egoistycznym świecie słuchać Ewangelii dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie - powiedział ks. Byrt w rozmowie z Wiadomościami24.pl.

Chciałbym zachęcić wszystkich chrześcijan, aby choć raz w życiu przeczytali całą Biblię, poczynając od księgi Genesis aż do Apokalipsy - dodał duchowny.

498 płyt CD jest do rozdania i odebrania w Parafii Ewangelickiej w Szczyrku Salmopolu. Dwie (z 500) powędrowały do stolicy: do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska, aby i oni w natłoku codziennych zajęć znaleźli czas i przesłuchali cały Nowy Testament. (za wiadomosci24.pl)


dnia 24.09.2012 19:55 Drukuj

Brutalna eksmisja protestantów

Kościół pod wezwaniem Świętej Trójcy należał do zielonoświątkowców z Rosyjskiego Zjednoczonego Związku Chrześcijan Wiary Ewangelicznej. Mimo uprzedniej decyzji sądowej o eksmisji, wiele kontrowersji budzi sposób jej przeprowadzenia.

Duchowni zwierzchnicy wspólnoty nie kryją oburzenia i zapowiadają złożenie odwołania od decyzji sądu. Procedura eksmisji rozpoczęła się w 2010 roku, kiedy prefektura wschodniego okręgu stolicy Rosji jednostronnie zerwała umowę o wynajmie działki pod budowę budynku sakralnego. Następnie sprawę skierowano do prokuratury i sądu, który w maju wydał decyzję o rozbiórce budynku. Służył on wspólnocie około trzystu wiernych przez ostatnie 25 lat.

W nocy z 5 na 6 września grupa osób podających się za policjantów włamała się do budynku. Przerwano wszelkie połączenia telefoniczne, zagrabiono mienie, w tym aparaturę elektroniczną i rzeczy potrzebne do sprawowania liturgii, a budynek zburzono.

Biskup Rosyjskiego Zjednoczonego Związku Chrześcijan Wiary Ewangelicznej Siergiej Riachowskij zapowiedział apelację w tej sprawie na forum Izby Społecznej przy Administracji prezydenta Federacji Rosyjskiej, nie tylko jako protestant, ale jako członek tej Izby. Wyraził zdumienie, że w sytuacji napięcia społecznego, kiedy publicznie atakowany jest patriarcha moskiewski, obalane są krzyże, władze miejskie Moskwy usprawiedliwiają zburzenie budynku zielonoświątkowców niedopełnieniem formalności. Jego zdaniem należało pomóc w formalnym uprawomocnieniu istnienia wybudowanego kościoła, a nie burzyć go.

Inny biskup zielonoświątkowców Edward Grabowienko stwierdził, że cieszy decyzja o wydaniu moskiewskim prawosławnym pod zabudowę sakralną 200 działek, ale jednocześnie zapytał: „Co mają począć ludzie, którzy urodzili się w Rosji jako protestanci, kochają swój kraj i nie chcą nigdzie z niego wyjeżdżać?”. (za wiara.pl)


dnia 13.09.2012 08:15 Drukuj

Iran: skazany na śmierć wolny!

Pastor Youcef Nadarkhani, o którego modlili się chrześcijanie na całym świecie, został oczyszczony z zarzutów odstępstwa od islamu i wypuszczony na wolność. Obecnie przebywa w domu razem ze swoją rodziną.

"Dziękuję wszystkim, którzy wspierali mnie modlitwami" - miał powiedzieć Nadarkhani według doniesień służby Present Truth Ministries.

Pastora oskarżano w Iranie o odstępstwo od wiary islamskiej. Uznano go też za winnego ewangelizowania muzułmanów. W 2009 roku miejscowy sąd skazał go za ewangelizację na trzy lata więzienia. Rok później wyrok zmieniono na karę śmierci - to postanowienie w ubiegłym roku podtrzymał irański Sąd Najwyższy.

Z całego świata do Teheranu napływały petycje w sprawie pastora. Większość z nich potępiała prześladowanie duchownego i wzywała władze do jego uwolnienia. Nadarkhani został zwolniony, gdyż na poczet kary zaliczono mu trzy lata, które już spędził za kratkami. Modlitwy wierzących zostały wysłuchane i dziś jest wolny! (za chn24.pl)


dnia 12.09.2012 18:28 Drukuj

Strasburg: Dyskryminacja chrześcijan

Europejski Trybunał Praw Człowieka rozpatruje skargę czterech chrześcijan z Wielkiej Brytanii, którzy uznali, że ich prawa do wolności religijnej są łamane.

Są wśród nich: Nadia Eneida pracująca w liniach lotniczych British Airways, Shirley Chaplin pielęgniarka, Lilian Ladele, urzędnik stanu cywilnego i Gary Mc Farlane, doradca rodzinny i małżeński.

Nadii Eneida i Shirley Chaplin pracodawcy zabronili noszenia małego krzyżyka na łańcuszku na szyi. Lilian Ladele jako urzędnik stanu cywilnego nie zgadzał się na prowadzenie ceremonii ślubów homoseksualnych, a Gary Mc Farlane jako doradca rodzinny i małżeński został uznany za niezdolnego do wypełniania swoich obowiązków z powodu religijnie motywowanego sprzeciwu wobec związków homoseksualnych. Obydwaj zostali zwolnieni z pracy. Skarżący chcieli wykorzystać do końca drogę prawna w Wielkiej Brytanii, ale uniemożliwiono im odwołanie się od wyroku. Wszystkie skargi zostały złożone w roku 2010. Dzisiaj po publicznym wysłuchaniu stron Trybunał rozpatrzy je razem. Jak zwykle w takich wypadkach wyrok zostanie ogłoszony w terminie późniejszym.

Sprawę rozpatruje dziewięcioosobowe kolegium sędziowskie, którego przewodniczącym jest prof. Lech Garlicki z Polski, który z końcem października br. kończy swój mandat polskiego sędziego w Trybunale. Od 1 listopada zastąpi go prof. Krzysztof Wojtyczek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Nowy sędzia został wyłoniony w otwartym konkursie, którego rozstrzygnięcie zaakceptowało 27 czerwca w głosowaniu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy.

Europejski Trybunał Praw Człowieka, utworzony w 1959 roku w Strasburgu, sprawuje pieczę nad ochroną praw człowieka i podstawowych wolności w Europie. Orzeka w sprawie skarg na naruszenie praw zapisanych w Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. (za wiara.pl)


dnia 12.09.2012 18:17 Drukuj

Organizacja pastorów w obronie małżeństwa

„To nie czas, żeby nasze pokolenie milczało”
Do obrony małżeństwa i docenienia znaczenia uświęconego związku dwojga ludzi zachęcają chrześcijan amerykańscy pastorzy z nowej organizacji o nazwie „We Celebrate Marriage”. Według założyciela grupy, Williama Owensa, Jr., milczenie w sprawie prób zmiany definicji małżeństwa, to w rzeczywistości zgoda na legalizację związków homoseksualnych.

„To nie czas, żeby nasze pokolenie milczało” – mówił 29 sierpnia br. na inaugurującej konferencji prasowej w Tampie na Florydzie, towarzyszącej konwencji Republikanów.

Organizacja zamierza bronić jedności rodziny m.in. dzięki gromadzeniu naukowych i społecznych dowodów na to, że ojcowie i matki w sposób wyjątkowy wpływają na swoje dzieci, i że małżeństwo jest ważnym środowiskiem, gdzie przekazuje się wartości kulturowe i moralne przyszłym pokoleniom.

Należący do organzacji przedstawiciele trzech generacji rodziny Owensów, wśród których jest pastor Bill Owens, Sr., założyciel Koalicji Afroamerykańskich Pastorów, ostrzegł, że upłynie wiele lat, zanim wszyscy poznają zgubne skutki związków homoseksualnych. Duchowny wezwał także wszystkich chrześcijan, by poparli liderów, broniących małżeństwa, bez względu na ich przynależność partyjną. (za wiara.pl)


dnia 12.09.2012 18:12 Drukuj

Wierzysz? Wysiedlenie!

Władze komunistycznego Laosu prowadzą coraz ostrzejszą politykę względem chrześcijan. Choć konstytucja gwarantuje wolność wyznaniową, praktyka jest diametralnie inna.

W Laosie chrześcijan jest coraz więcej. Przybywa ich w szybkim tempie, pomimo tego, że władze nie wpuszczają zagranicznych misjonarzy. Osoby zatrzymane podczas przesłuchań są pytane czy wierzą w Chrystusa i dlaczego wybrały tą wiarę. Takie pytanie zadano m.in. świeckiemu katechecie z wioski Nahoukou, gdzie ochrzczonych zostało 30 osób oraz mężczyźnie, którego świadectwo wiary doprowadziło w mieście Bountheung do chrztu 300 osób.

Ci, którzy nie chcą wyrzec się Jezusa, są zastraszani. Władze stosują wobec nich groźbę wysiedlenia lub pozbawienia wolności.

Laos to państwo zamieszkałe w większości przez buddystów. W tym komunistycznym kraju funkcjonuje tylko jedna legalna partia polityczna - Laotańska Partia Ludowo-Rewolucyjna. (za wiara.pl)


dnia 01.09.2012 00:14 Drukuj

Religijność: Polska na 19. miejscu

Ghana jest najbardziej religijnym krajem na świecie. Takie są dane z opublikowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Gallupa wyników badań nad religijnością na naszej planecie. W opracowaniu poddano analizie 57 krajów.

 

W skali całego globu 59 proc. ludności określa się jako wierzący, 23 proc. twierdzi, że są niewierzący, a 13 proc. definiuje się jako przekonani ateiści.

Państwa, w których odsetek wierzących przekracza 90 proc., to prócz Ghany Nigeria, Armenia, Fidżi i Macedonia.

Z kolei wśród krajów, które mają najwyższy odsetek zdeklarowanych ateistów, przewodzą Chiny. Jest ich tam 47 proc. Dalsze miejsca zajmują Japonia, Czechy i Francja. Krajem, który zanotował jeden z najbardziej spektakularnych spadków religijności, jest Irlandia.

W porównaniu z rokiem 2005 procent deklarujących się jako wierzący zmniejszył się z 69 do 47. Liczba niewierzących wzrosła zaś tam z 25 do 44 proc. W skali świata spadek liczby wierzących wynosi 9 proc., a zdeklarowani ateiści są liczniejsi o 3 proc.

 

Polska zajmuje w rankingu Gallupa 19. miejsce. Polacy deklarujący się jako wierzący stanowią 81 proc. ludności, co oznacza spadek w stosunku do roku 2005 o 4 proc. Daje nam to jednak pierwszą pozycję pośród krajów Europy Środkowej i Wschodniej. 9 proc. naszych rodaków uważa się za niewierzących. Mamy także umiarkowaną pozycję, jeśli chodzi o zdeklarowanych ateistów: zajmujemy w rankingu 26 miejsce z wynikiem blisko 5 proc. i notujemy w stosunku do roku 2005 wzrost o 3 proc. Niecałe 6 proc. Polaków nie ma w ogóle zdania na ten temat. (za ccm.pl)


dnia 19.08.2012 09:03 Drukuj


Mp3 Player
Czy Polacy są tolerancyjni wobec innych wyznań

Tak

Nie

Nie mam zdania

Copyright Radmin© czerwiec 2006
Główna  Czytelnia  Biblia  Poezja  Zasady wiary  Dekalog  Słownik  Współpraca  Polityka prywatności  Kontakt

Prosimy o przestrzeganie praw autorskich. Przedruki dozwolone wyłącznie po uzyskaniu zgody Ewangelista.pl
Przedstawione materiały są zgodne z zasadami naszej wiary, nie jest to jednak jednoznaczne z pełnym poparciem prywatnych postaw i zasad wiary
poszczególnych autorów oraz prezentowanych przez nich poglądów.

PHP-Fusion PL

5,555,487 unikalnych wizyt od czerwca 2006

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Treść reklam nie zawsze pokrywa się z poglądami Redakcji.