Ewangelikalni o sporach światopoglądowych

Alians Ewangeliczny w RP, organizacja zrzeszająca kościoły ewangelikalne w Polsce, wydał bardzo istotne oświadczenie dotyczące bieżących wydarzeń mających miejsce w naszym kraju.

Rada Krajowa Aliansu Ewangelicznego w RP:

Poruszeni toczącymi się w naszym kraju dyskusjami dotyczącymi sfery moralnej i etycznej, jako ludzie reprezentujący światopogląd oparty o wartości chrześcijańskie zawarte w Biblii - Piśmie Świętym – zabieramy głos w poczuciu odpowiedzialności i ze świadomością wagi tematu.

Gorące dyskusje, a nawet konflikty, dotyczące takich zagadnień jak aborcja, in vitro czy związki partnerskie pokazują, że w sporze tym nie chodzi tylko o regulacje prawne, ale także o to, jaki światopogląd będzie dominował w naszym kraju. Mamy bowiem do czynienia z fundamentalnym sporem światopoglądowym. Z jednej strony prezentowane są stanowiska odwołujące się do Boga, Stwórcy Wszechrzeczy oraz źródła moralności i prawa, z drugiej zaś następuje odwołanie do człowieka jako ostatecznego autorytetu w sprawach życia i moralności.

Jako osoby reprezentujące wartości ewangeliczne stoimy na stanowisku, że instytucja małżeństwa, rozumiana wyłącznie jako związek mężczyzny i kobiety, jest szczególnym dobrem wymagającym szacunku i ochrony prawnej. Uważamy również, że jest to naturalne i najlepsze miejsce do wychowywania dzieci. Dlatego z niepokojem i smutkiem obserwujemy próby podważenia oraz przedefiniowania roli małżeństwa w życiu społecznym w sposób odpowiadający współcześnie promowanym ideologiom i wbrew zapisom Konstytucji RP.

Niepokoją nas również niekonstytucyjne próby zrównania instytucji małżeństwa ze związkami pozamałżeńskimi, jeśli chodzi o prawa oraz przywileje. Mając świadomość, że w demokratycznym społeczeństwie istnieje dziś potrzeba prawnego uregulowania takich związków apelujemy do polityków oraz innych osób tworzących prawo w naszym kraju o znalezienie takiego sposobu zapewnienia praw osobom żyjącym w związkach pozamałżeńskich, który ani teraz, ani w przyszłości nie podważy instytucji małżeństwa, zapewniając tym samym dzieciom najlepszą możliwość rozwoju i dobrego wychowania.

Ubolewamy również nad tym, że w dzisiejszej dyskusji zdarzają się wypowiedzi osób odwołujących się do wartości chrześcijańskich, a jednocześnie poniżające i okazujące wyraźną wrogość i pogardę osobom myślącym odmiennie. Z drugiej strony zauważamy, że środowiska, które mówią dużo o tolerancji, nie okazują jej osobom o odmiennym światopoglądzie, jednocześnie domagając się pełnej akceptacji dla swoich poglądów.

Dlatego wzywamy wszystkich do wymiany poglądów w sposób szanujący godność drugiego człowieka i wyznawane przez niego wartości.

Rada Krajowa
Aliansu Ewangelicznego w RP


dnia 16.03.2013 09:14 Drukuj

Za wyleczeniem dziecka z HIV stoi wiara

Ta wiadomość obiegła świat: dzięki wczesnej terapii, udało się wyleczyć dziewczynkę z wirusem HIV. Media pominęły jednak jeden istotny fakt. Za tym przypadkiem medycznym stoi wierząca kobieta, która poświęciła życie walce z wirusem. Dla Hannah Gay, z Centrum Medycznego Uniwersytety Mississippi, uczestniczącej w kuracji dziecka, nadrzędne zasady to wiara i miłosierdzie, które pochodzą z nieba.

Mąż Hannah wyznał, że jej zainteresowanie tematem wybiega zdecydowanie dalej niż tylko znalezienie lekarstwa na chorobę. "Wiara przenika wszystko co robi Hannah. […] Jej służba jest wspierana i kierowana przez modlitwę" – powiedział Paul Gay. "Uczucia, miłość, które żywi wobec tych rodzin i dzieci oraz zaangażowanie wynika z wiary. Jej oddanie sprawie ma swoje źródło w relacji z Bogiem."

Hannah Gay to długoletnia zwolenniczka wczesnej kuracji dzieci zakażonych wirusem HIV. To właśnie tej kobiecie przypisuje się opracowanie lekarstwa dla dzieci matek z wirusem. Mając wiedzę o wysokim ryzyku, jakie jest udziałem niemowlaków z HIV, uzupełnioną testami na wirusa, kobieta stosowała kurację począwszy od 30-tej godziny po urodzeniu aż do 18 miesiąca życia szczęśliwej dziewczynki.Marzec jest dziesiątym miesiącem od ukończenia leczenia, a dziecko nie wykazuje śladu HIV.

Choć żona pastora ogranicza kontakt z mediami, w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN powiedziała: "Zanim będzie można mówić o lekarstwie jako takim, potrzeba czasu na przestudiowanie tematu i sprawdzenie, czy taką metodę będzie można powtarzać w innych, dziecięcych przypadkach".

W latach, kiedy małżeństwo Gay byli pracownikami Kościoła Baptystycznego na Półwyspie Somalijskim, HIV rozprzestrzeniał się błyskawicznie. Aż 1/3 populacji w Ugandzie miało niebezpiecznego wirusa, w Kenii nie było lepiej. W Etiopii rząd "rozwiązywał" problem po cichu. Mąż Hannah wspomina, że ludzie, u których zdiagnozowano HIV znikali. Żadna z organizacji pozarządowych ani międzynarodowych nie przeprowadzały testów z obawy na późniejsze wyroki śmierci na chorych. Mimo tak drastycznych ruchów władz, politycy zdawali sobie sprawę, że czynniki takie jak wiara i moralność mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Dziecięcym HIVem Hannah zajęła się po powrocie do ojczystego kraju. I choć na początku wyglądało to na mały projekt, temat stał się przełomowy. Pastor jednak podkreśla ogromną chęć pomocy, serce i pracę jaką włożyła kobieta w program. (za chn24.pl)


dnia 15.03.2013 16:55 Drukuj

2 500 000 aplikacji za darmo!

Logos Bible Software udostępniła 2,5 miliona darmowych aplikacji nowoczesnego programu do studiowania Biblii  - Faithlife Study Bible. Cena rynkowa każdej z nich to 89,95 USD.

Firma przystosowała plik do iPhonów, iPadów, urządzeń działających na Androidzie, PCów, Maców i innych. Aplikacja jest częścią chrześcijańskiego portalu społecznościowego Faithlife, który pozwala na dzielenie się z innymi wierzącymi prośbami modlitewnymi, przemyśleniami ze Słowa Bożego i planem czytań.

FSB oferuje dostęp do jednych z najbardziej popularnych tłumaczeń Biblii takich jak: King James Version, New International Version, New King James Version, English Standard Version, New Revised Standard Version i New American Standard Bible. Pozwala robić notatki i dzielić się nimi ze znajomymi, podkreślać ciekawe fragmenty Pisma i korzystać z wbudowanego słownika biblijnego. Studiowanie Słowa ułatwią rzetelnie i wyczerpującą wykonane ikonografy, jakościowe zdjęcia i filmiki. Posiadacz aplikacji będzie mógł zapoznać się także z artykułami zaufanych nauczycieli  i uczonych Biblii oraz znanych liderów.

Program można ściągnąć pod poniższym linkiem: http://faithlifebible.com/giveaway Źródło: http://www.christianretailing.com (za chn24.pl)


dnia 05.03.2013 13:18 Drukuj

Korea: Bóg przemienia wodę

Rzecz zadziała się w Korei, w społeczności Manmin. Jedna z filii kościoła położona jest na wyspie Muan, której mieszkańcy cierpieli na brak świeżej i pitnej wody. Zgromadzenie, wierzących widząc potrzebę ludzi, podjęli modlitwę o cud. Bóg odpowiedział szybko. Woda nie nadająca się do picia zamieniła się w zdatną do użycia

Pastor JaeRock Lee, zrelacjonował, że wielu ludzi doświadczyło Boga tuż po dokonaniu cudu. „Podobne cuda działy się w Biblii, gdy Izraelici nie mieli wody na pustyni” dodał.

Muan to mała wyspa, która długo nie była zaludniona. Jej mieszkańcy od lat zmagali się z brakiem odpowiedniej wody. Poprzedni właściciel wyspy wykopał na niej studnię, ale jego wysiłki nie odniosły sukcesu. Ludność Muanu musiała doprowadzić podziemne rury, by móc korzystać z pitnej wody. W związku z ogromnymi niedogodnościami i walką o każdą kroplę, wierzący, za każdym razem gdy widzieli studnię, modlili się o odmianę sytuacji wyspy w tej sprawie. Bóg odpowiedział w wielkim stylu.

Duchowny muańskiego kościoła poruszył też inny aspekt cudu. Niektórzy Koreańczycy przeżywali uzdrowienie tuż po wypiciu przemienionej wody, ochlapaniu lub zanurzeniu się w niej. Źródło: http://www.christiantelegraph.com (za chn24.pl)


dnia 04.03.2013 23:12 Drukuj

Zaatakował mnie. Wtedy go objąłem.

Za dzielenie się swoją wiarą po domach został aresztowany w Iranie, we wrześniu 2012 r. pastor Saed Abedini, obywatel USA. Wyrokiem irańskiego sądu został skazany na 8 lat więzienia i osadzony w okrytym złą sławą, najcięższym irańskim więzieniu Evin w Teheranie. Od tego czasu jest notorycznie poddawany torturom i upokorzeniom, prześladowany przez współwięźniów oraz poddawany presji wyparcia się wiary.

Kilka miesięcy temu w internecie ruszyła inicjatywa pomocy pastorowi Saedowi savesaeed.org, celem której jest zebranie podpisów pod petycją o jego uwolnienie. Petycja ma być przedłożona odpowiednim instancjom m.in. w ONZ, UE.

18 lutego, na stronie opublikowany został list, jaki pastorowi udało się wysłać do żony. To świadectwo wiary pośród dramatycznej rzeczywistości w Evin.

Saed przyznaje w nim, że obok fizycznego i psychicznego wycieńczenia (spowodowanego oddzieleniem od rodziny) przychodzi mu mierzyć się z "kolejnym więzieniem w więzieniu" na skutek wrogości doświadczanej od osadzonych tam ekstremistów islamskich. Zauważa też, że jest szczególnie pilnowany przez służbę więzienną, tylko dlatego, gdyż jest chrześcijańskim pastorem. 

Wobec dramatycznej rzeczywistości w Evin, składa świadectwo wiary, pisząc, że "prześladowania i trudności są okazjami by doświadczać Jego łaski. Kocham Go. On jest miłosierny i łaskawy dla mnie. Teraz wiem, że nie zostałem zapomniany i że jesteśmy razem na tej ścieżce. Bóg daje mi łaskę".

Opisuje sytuację, kiedy podczas modlitwy został zaatakowany przez jednego ze współwięźniów. W odpowiedzi na atak pastor objął go, wprawiając tamtego w szok. "Często widziałem Poranną Gwiazdę w ciemnościach więzienia i Jego nadzwyczajne dzieła. Trwaj pewnie dla Jego Chwały. On powróci wkrótce. Trwaj z Bogiem i oddaj swoje najlepsze wysiłki dla Jego Królestwa" - notuje słowa zachęty dla żony i wiernych. (za wiara.pl)


dnia 25.02.2013 19:43 Drukuj

Amerykanie obawiają się o swą wolność

Amerykanie coraz bardziej obawiają się o wolność religijną w swoim kraju.

 

O realnych zagrożeniach w tym względzie jest przekonanych 51 proc. badanych. Niemal jedna trzecia (29 proc.) twierdzi, że są to zagrożenia poważne. Grupa, w której obawy są najsilniejsze, to chrześcijanie ewangelikalni.

 

O swoją wolność religijną obawia się 71 proc. z nich, a 97 proc. jest przekonanych, że pewne grupy wpływu starają się wykorzenić w USA tradycyjne wartości chrześcijańskie. 72 proc. chrześcijan ewangelikalnych uważa, że najbardziej zależy na tym lobby homoseksualnemu.

Autorzy badań zwracają uwagę, że poczucie zagrożenia ciągle narasta. Jeszcze w marcu ubiegłego roku 56 proc. Amerykanów było zdania, że ich wolność religijna nie jest zagrożona. (za wiara.pl)


dnia 31.01.2013 23:50 Drukuj

Dyskryminacja na odwrót

Przeciwko „dyskryminacji na odwrót”, czyli karaniu tych, którzy w jakikolwiek sposób sprzeciwiają się związkom homoseksualnym, protestowano w Hongkongu.

W manifestacji przed siedzibą rządu tego specjalnego regionu administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej wzięło udział ponad 50 tys. osób.

Protest zorganizowany przez miejscowe wspólnoty protestanckie miał na celu pokazanie, że w imię „tolerancji i praw dla homoseksualistów deptane są prawa innych ludzi, a ich poglądy nie są tolerowane”. Wskazano, że w wielu krajach wydanie negatywnego osądu o praktykach homoseksualnych staje się przestępstwem ściganym prawem. Oznacza to, że chrześcijanin nie będzie mógł głośno wypowiedzieć zgodnych ze swoją moralnością poglądów, gdyż będzie mu za to groziła kara. (za wiara.pl)


dnia 31.01.2013 11:17 Drukuj

Chrześcijanie znikają bez wieści

Organizacja Światowa Solidarność Chrześcijan (Christian Solidarity Worldwide) wystosowała list otwarty do prezydenta Laosu Choummaly Sayasone w sprawie niewyjaśnionych zaginięć wyznawców Chrystusa w tym kraju. Bez wieści znikają całe rodziny, często są wśród nich liderzy lokalnych wspólnot chrześcijańskich.

Autorzy listu żądają, by laotańskie władze prowadziły w sprawie zaginięć rzetelne śledztwa. Zwracają też uwagę, że ich wspólnoty żyją w ciągłej niepewności.

W 2004 r. Boontheong – chrześcijanin z grupy etnicznej Khmu zaginął wraz z żoną i siedmioletnim synkiem. Wiadomo, że wcześniej otrzymywał pogróżki. Był też przetrzymywany w areszcie z powodu religii. Z kolei w 2007 r. zaginął Khamsone Baccam – laotański konwertyta. Jego żona widziała go po raz ostatni, gdy wsiadał do policyjnego samochodu.

Organizacje działające na rzecz wolności chrześcijan domagają się, by władze zbadały sprawy zniknięć i udzieliły wszelkich informacji na temat zaginionych. W ostatnich latach wprawdzie odnotowano w Laosie poprawę sytuacji chrześcijan, niemniej ciągle są oni dyskryminowani, a wielu pozostaje więźniami sumienia. (za wiara.pl)


dnia 31.01.2013 07:14 Drukuj

15 lat więzienia za przejście na chrześcijaństwo

Egipska rodzina została skazana na 15 lat więzienia ponieważ przeszła z islamu na chrześcijaństwo - alarmują obrońcy praw człowieka.

 

Według Międzynarodowego Towarzystwa Praw Człowieka (IGFM), wyrok zapadł w mieście Biba w Górnym Egipcie. Towarzystwo poinformowało też o skazaniu siedmiu urzędników - każdego na pięcioletnie pozbawienie wolności – za pomoc w zamianie nazwisk i przynależności religijnej w dokumentach. Ta sprawa stanowi dowód, że w Egipcie nie ma wolności religijnej - uważa IGFM.

Według informacji IGFM, Nadia Mohamed Ali, matka siedmiorga obecnie już pełnoletnich dzieci, była niegdyś chrześcijanką, a przed 23 laty przeszła na islam. Po śmierci męża w 1991 roku, przez kilka lat rozważała powrót wraz z dziećmi na chrześcijaństwo, co jednak w prawie islamskim nie jest możliwe.

Wyrok stanowi drastyczne złamanie obowiązujących umów międzynarodowych - zwraca uwagę IGFM. Organizacja, której siedziba mieści się we Frankfurcie nad Menem, zaapelowała do rządu Niemiec, aby interweniował u prezydenta Egiptu Mohameda Mursiego o uwolnienie rodziny. "Umowy są po to, aby ich przestrzegać, nawet wówczas, gdy kolidują z archaiczną wykładnią prawa islamskiego" - stwierdził rzecznik IGFM Martin Lessenthin. (za wiara.pl)


dnia 30.01.2013 21:38 Drukuj


Mp3 Player
Czy Polacy są tolerancyjni wobec innych wyznań

Tak

Nie

Nie mam zdania

Copyright Radmin© czerwiec 2006
Główna  Czytelnia  Biblia  Poezja  Zasady wiary  Dekalog  Słownik  Współpraca  Polityka prywatności  Kontakt

Prosimy o przestrzeganie praw autorskich. Przedruki dozwolone wyłącznie po uzyskaniu zgody Ewangelista.pl
Przedstawione materiały są zgodne z zasadami naszej wiary, nie jest to jednak jednoznaczne z pełnym poparciem prywatnych postaw i zasad wiary
poszczególnych autorów oraz prezentowanych przez nich poglądów.

PHP-Fusion PL

5,494,375 unikalnych wizyt od czerwca 2006

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Treść reklam nie zawsze pokrywa się z poglądami Redakcji.