Irlandia: znaleziono liczący 1 200 lat rękopis

 Niecodziennego odkrycia dokonano podczas prac budowlanych w irlandzkiej miejscowości Moor. Wykopany tam przypadkowo zbiór psalmów sprzed 1200 lat stał się sensacją naukową, a zarazem wzruszającym świadectwem, że w swym wczesnym okresie chrześcijaństwo kwitło w Irlandii - oświadczył 25 lipca w Dublinie dyrektor Muzeum Narodowego Irlandii Pat Wallace.
     Jego zdaniem, spisany na pergaminie zbiór fragmentów Biblii jest w zdumiewająco dobrym stanie. Już na miejscu znalezienia można było bez większego trudu odczytać niektóre wersety w języku łacińskim.
     Cenny rękopis znaleziono przed tygodniem. Obecnie trafił on do Dublina, gdzie poddany zostanie pracom konserwatorskim. Jest to księga dużego formatu, na jednej stronie znajduje się ok. 40 wierszy tekstu. Na razie nie wiadomo, dlaczego i w jaki sposób trafiła do Moor. Naukowcy sądzą, że albo została zrabowana, albo zgubiona.
     Ekspert muzealny ds. rękopisów Bernard Meehan podkreślił, że w Irlandii jest to pierwsze od 200 lat znalezisko takiego tekstu z czasów wczesnego średniowiecza. Z wstępnych badań wynika, że powstał on ok. 800 roku. (źródło: gazeta.pl)

dnia 27.07.2006 21:51 Drukuj

Kim jest chrześcijanin?

 Słowo "chrześcijanin" pochodzi od greckiego słowa christianos, które oznacza "należący do Chrystusa". Określenia tego użyto wobec naśladowców Chrystusa w Antiochii w I wieku: "w Antiochii też nazwano po raz pierwszy uczniów chrześcijanami" (Dz. Ap. 11,26). Chrześcijanin to ktoś, kto uwierzył, że Jezus Chrystus jest Synem Bożym oraz przyjął Jego nauczanie. Starajmy się więc głosić wiernie naukę Jezusa i apostołów oraz stosować ją we własnym życiu. Duży nacisk należy położyć na modlitwę oraz czytanie Pisma Świętego. W ten sposób trwamy w osobistej relacji z Chrystusem.

dnia 02.07.2006 01:02 Drukuj

Religijni czy wierzący?

 Jesteśmy społeczeństwem bardzo religijnym. Prawie wszyscy wierzą, a ponad osiemdziesiąt procent praktykuje - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej".
Badanie dla "Rz" wykonał Instytut GfK Polonia. 96 procent dorosłych Polaków określa się jako osoby wierzące. 86 procent z nich, to ci, którzy regularnie i nieregularnie - praktykują. Aż mi szkoda tych 14 procent - ile to się napracować muszą aby "obskoczyć" te wszystkie afery, morderstwa, gwałty, kradzieże, etc. Niewielu ich, a tyle zła do wyrządzenia. W sondażu "Rz" aż 60 procent pytanych deklaruje, że raz w tygodniu lub częściej uczestnicy we mszach św. lub innych nabożeństwach.
Tymczasem ostatnie liczenie w kościołach uczestników niedzielnej mszy (20.11.2005 roku) pokazało, że było ich 45 proc. Nawet uwzględniając, że uczestnicy sondażu to także wierni innych religii, różnica między deklaracjami, a praktykami jest duża.
Sondaż "Rz" był przeprowadzany dwa tygodnie po wizycie Benedykta XVI w Polsce w trakcie gorącej debaty o lustracji w Kościele. Niewykluczone, że na wyniki sondażu wpłynęła atmosfera papieskiej pielgrzymki.
Polacy nie odstępują od wiary i od praktyk, co nie potwierdza teorii, że wraz z modernizacją następuje laicyzacja - pisze Wirtualna Polska.
W Warszawie 51 proc. deklaruje, że raz w tygodniu uczestniczy we mszy świętej, a aż 9 proc. codziennie.
Ciekawym jest określenie "wierzący-niepraktykujący", to tak jak uczeń nie zaglądający do szkoły lub nieśpiewający śpiewak. Cóż, a może w przeciwieństwie do szatana (on też wierzy, ale nie praktykuje) zaczniemy wierzyć nie w Boga, ale Bogu i żyć według Jego przykazań?
dnia 01.07.2006 16:26 Drukuj


Mp3 Player
Czy Polacy są tolerancyjni wobec innych wyznań

Tak

Nie

Nie mam zdania

Copyright Radmin© czerwiec 2006
Główna  Czytelnia  Biblia  Poezja  Zasady wiary  Dekalog  Słownik  Współpraca  Polityka prywatności  Kontakt

Prosimy o przestrzeganie praw autorskich. Przedruki dozwolone wyłącznie po uzyskaniu zgody Ewangelista.pl
Przedstawione materiały są zgodne z zasadami naszej wiary, nie jest to jednak jednoznaczne z pełnym poparciem prywatnych postaw i zasad wiary
poszczególnych autorów oraz prezentowanych przez nich poglądów.

PHP-Fusion PL

5,598,355 unikalnych wizyt od czerwca 2006

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Treść reklam nie zawsze pokrywa się z poglądami Redakcji.