Rodzinny ołtarz Baala


Autor: Marian Biernacki


"Rozwal ołtarz Baala, który należy do twojego ojca..." (Sdz 6,25)

Wychowywaliśmy się w cieniu różnych ołtarzy. Poza ołtarzem parafialnego kościoła, przy którym niepodzielnie panował ksiądz, gdzieś w dali rysowały się inne, wznoszone w różnych epokach i z różnych pobudek. Różnych też bogów czczono na tych ołtarzach. Ojczyzna, Religia, Miłość, Wolność, Sprawiedliwość, Nauka i Technika, Sport, Muzyka - takie hasła od lat głosiły nasze transparenty.

Niektórych bogów z czasem przestawaliśmy czcić. Gdzieś w kącie naszego polskiego panteonu stoją dziś na wpół zburzone i zbezczeszczone ołtarze z napisem: Socjalizm, Władza Ludowa i Partia. Ale przybyło nam też trochę nowych bogów. Demokracja, Humanizm, Wolny Rynek, Samorząd, Własność Prywatna, Tolerancja itp.

Obok tych oficjalnych wyraźnie opisanych ołtarzy, cieszących się różną sławą w różnych czasach, mamy i takie, których nazwy wstydliwie się ukrywa, ale na których nieustannie składa się ofiary. Czci się przy nich boga pod nazwą: Pieniądz, Egoizm, Seks, Uroda, Przewaga, Wygoda itp.

Niemal wszystkie te ołtarze rzucały w jakimś stopniu cień na nasze dzieciństwo i miały wpływ na ukształtowanie naszej osobowości. Ale największy wpływ miały te ołtarze, które stały w naszym domu, które należą do naszego ojca i matki.

Nasz sposób myślenia, system wartości, cechy charakteru - to w dużym stopniu pokłosie tego, jakiemu bogu się służyło w domu, gdzie wyrastaliśmy. Mam na myśli nie te ołtarze, do których nasi rodzice przyznawali się oficjalnie, lecz te, przy których w rzeczywistości ich na co dzień widzieliśmy. Te, które naprawdę należały do naszego ojca lub matki.

Jeżeli w każdym kącie wyczuwało się "kadzidło" spalane dla boga Popularności, Samolubstwa lub Pieniądza - to nic dziwnego, że tym właśnie zapachem zostaliśmy przeniknięci na wskroś.

W niejednym chrześcijańskim domu czci się różnych bogów. Ołtarz Boży stoi zaniedbany, a domownicy uwijają się przy ołtarzach bożka swojego wyglądu, mieszkania, wykształcenia i zamiłowania. Kilkanaście lat temu w naszych kręgach modny stał się zaimportowany ołtarz pod nazwą "Pokochaj samego siebie", a ostatnio zaczyna się robić dużo szumu wokół ołtarza, na którym mamy oddawać cześć bożkowi własnej Rodziny. Powiada się, że ważniejsze od służby Pańskiej jest poświęcanie dostatecznej ilości czasu własnej żonie i dzieciom. Już mamy pierwsze owoce tej bałwochwalczej tendencji. Wierzący wycofują się z pracy na rzecz Królestwa Bożego (lub wcale jej nie podejmują), bo muszą z dziećmi pójść na spacer, na basen, do teatru albo zwyczajnie "pobyć" z żoną. A czemuż nie mogliby się razem uwijać przy ołtarzu służby Bogu?

W chrześcijańskim domu ma prawo stać tylko jeden ołtarz! Ku czci Pana naszego Jezusa Chrystusa! Wszystko, cokolwiek czyńmy, ma wynikać z naszego przywiązania do tego ołtarza i w końcu powracać na ten ołtarz w postaci miłej wonności chwały dla Boga!

Powinniśmy przeprowadzić inwentaryzację naszych ołtarzy. Ustalić ich nazwy, stwierdzić co w istocie na nich czcimy i kto je zbudował. Sprawdzić, czy czasem - tak jak w rodzinach Izraela - nie nastawiano w naszych domach ołtarzy Baala. Gedeon otrzymał konkretną instrukcję. Miał rozwalić ołtarz zbudowany przez jego ojca, bo nie służył on chwale Bożej. Musiał to zrobić, jeżeli chciał się liczyć w oczach Bożych.

Oto umiejętność! Czcić ojca swego i matkę swoją, a jednocześnie rozwalić te ich ołtarze, na których od lat w naszym domu służyło się czemuś innemu niż naszemu Stwórcy. Czy to potrafisz?


źródło: www.ccnz.pl

 


dnia 10.03.2008 19:41 3179 czytań · Drukuj


Mp3 Player
Czy Polacy są tolerancyjni wobec innych wyznań

Tak

Nie

Nie mam zdania

Copyright Radmin© czerwiec 2006
Główna  Czytelnia  Biblia  Poezja  Zasady wiary  Dekalog  Słownik  Współpraca  Polityka prywatności  Kontakt

Prosimy o przestrzeganie praw autorskich. Przedruki dozwolone wyłącznie po uzyskaniu zgody Ewangelista.pl
Przedstawione materiały są zgodne z zasadami naszej wiary, nie jest to jednak jednoznaczne z pełnym poparciem prywatnych postaw i zasad wiary
poszczególnych autorów oraz prezentowanych przez nich poglądów.

PHP-Fusion PL

5,494,376 unikalnych wizyt od czerwca 2006

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2019 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.


Treść reklam nie zawsze pokrywa się z poglądami Redakcji.